<İNTERNETİN EN GENİŞ FORMA KOLEKSİYONU>

İSTİNYE PARK EURO 2016 FORMA SERGİSİ
16-25 Ağustos 2013 tarihleri arasında Marmara Park Avm'de Türkiye'deki ilk forma sergisini açtığımızda bir ilke imza atmanın gururunu yaşamıştık. Türkiye'de forma koleksiyonunun sergilendiği ilk internet sitesini açtık, bir çok görsel ve yazılı basın organında haberlerimiz ve röportajlarımız yayınlandı, reklam kampanyalarında formalarımız kullanıldı ama hiç bir şey koleksiyonumuzu halkımızla buluşturmanın hazzına ulaştıramadı beni.

18 Haziran 10 Temmuz 2016 tarihleri arasında bir kez daha halkımızla İstinye Park Alışveriş merkezinde buluşmak ve formalarımızı sergileme fırsatı bulduk. Forma koleksiyonu yaparak hayal dahi edemeyeceğim şeyler yaptığım için şükürler olsun. Onca yıl emek verdiğim bu hobinin bu şekilde manevi hazzını yaşamak dahi paha biçilemez bir tecrübe oldu.


Lafı uzatmadan sergimizin detaylarına geçmek istiyorum. Sergimiz başlıktan anlayacağınız gibi Euro 2016'da mücadele eden 24 takımın nostaljik formalarından oluştu. İstinye Park Alışveriş Merkezi'nin orta avlusunda konumlandırılan Euro 2016 forma sergisinde 19 forma çerçeveli, 5 forma mankenlerin üzerinde olmak üzere ziyarete açıldı. 24 gün boyunca binlerce insanın ziyaret ettiği sergimiz, ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgi gördü.

Sergilenen her bir formanın altında formanın kullandığı yıllar ve o dönem o milli takımda forma giyen futbolcuların isimleri gibi bilgiler yer aldı. Sergide 1994-1996 yılları arasında kullandığımız, tarihimizde ilk kez Avrupa Şampiyona'sına katıldığımız kadronun tümünün imzaladığı forma en çok ilgi gören parça oldu.


Sergi alanının etrafında konumlandırılan interaktif etkinlikler ziyaretçilere keyifli anlar yaşattı. Ben Antalya'da yaşadığımdan sergiyi yalnızca bir günlüğüne ziyaret edebilme fırsatını buldum. Formaların size ait olduğunu bilmeyen ziyaretçilerin arasına karışmak ve tepkilerini duymak güzel bir deneyim oldu.

Sergiyi kaçıran arkadaşlara müjde, ligin başlangıç tarihinin yaklaştığı şu günlerde Süper Lig ve Birinci Lig konseptli bir sergiyle yeniden buluşacağız. Organizasyonun kesinleştiği andan itibaren sosyal medya hesaplarımızdan serginin hangi tarihler arasında ve nerede olacağı hakkında bilgi vereceğim. Forma koleksiyonculuğunda daha nice ilklere imza atabilmek ümidiyle sizlere saygılarımı sunuyorum, en yakın zamanda görüşmek ümidiyle...


2 AĞUSTOS 2016


CUMHURİYET GAZETESİ'NDE RÖPÖRTAJIMIZ YAYINLANDI
27 Nisan 2014'te satışa çıkan Cumhuriyet Gazetesi'nin Pazar ekinin 3'üncü sayfasının yarısı koleksiyonumuzla ilgili geniş bir röportaja ayrıldı. Bu güzel röpörtajı okumak isteyip de o gün gazeteyi temin edemeyenler için gazetenin görselini siteye yükledik. Arzu edenler yukarıdaki resme tıklayıp gazetenin yüksek çözünürlüklü görselinden röpörtajı okuyabilirler.

Bu güzel röpörtajı gerçekleştiren Cumhur Önder Arslan'a sonsuz teşekkürlerimi gönderiyorum. Cumhuriyet gibi 1926'dan beri faaliyet gösteren Türkiye'nin en ciddi gazetelerinden birinde röportajıma yer verilmesi beni ayrıca mutlu etti. Zevk için yaptığımız bu uğraşın manevi anlamda karşılığını bulduğu özel günlerden birini daha yaşamış oldum. Öyle ki Tv'de daha önce iki kez farklı kanallarda röpörtajım yayınlanmasına karşın gazetede çıkan ilk röpörtajımda en az o anlarda duyduğum heyecan kadar tarifsiz duygular yaşadım. Bugüne dek yaptığımız bu uğraşa destek veren ziyaretçilerimize, aileme ve dostlarıma tekrar tekrar teşekkürler. Saygılar.


30 NİSAN 2014


İLK FORMA SERGİSİ : MARMARA PARK AVM
Hiç bir zorluğun renklere, logolara ve formalara olan aşkı yıldırmadığı neredeyse 10 yıldır harcanan bir emeğin hikayesi. 2010 yılında siteyi yayın hayatına başlattıktan ve ertesi yıl Fox Tv'de röportajım yayınlandıktan sonra en büyük mutluluklardan ve dönüm noktalarından birini 16 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul-Beylikdüzü'nde bulunan ve İstanbul'un en büyük AVM'lerinden biri olan Marmara Park Avm'de başlayan forma sergimle yaşıyorum.

Bu sergi öncesinde harcanan onca emek ve hazırlık liglerin başladığı gün olan Cuma sabahı son buldu. Binlerce kişinin formaları incelemeden ve bakmadan geçemediği bu sergi şimdiden harcanan onca emeğin karşılığını gördüğü ilgiyle ödedi bile. Formaların resimlerini tek tek çekenlerden tutun da, açıklama yazılarını tek tek okuyanlardan, formaları yakından görmek için kendilerini tutamayan her yaştan ve her cinsiyetten bir çok kişi gözümüze takılan güzel anlardan bazılarını yarattılar.

Şimdi sergi ile ilgili detayları verelim. Sergide 18 Süper Lig takımının, 18 Ptt 1.Lig takımının, 12 adet bir zamanlar Türkiye'nin üst liglerinde mücadele etmiş takımların ve 12 adet Dünya ve Avrupa çapında olan kulübün özel formaları sergileniyor. Forma koleksiyonunun bulunduğu alanın zeminin de futbol sahası şeklinde oluşu güzel bir görüntü oluşturmuş. Ayrıca sergi alanının her iki köşesinde Kartal Yuvası ve GS Store'un satış yaptığı standlar mevcut. Tüm forma meraklılarını şimdiden bu güzel sergiye bekliyoruz.

18 AĞUSTOS 2013


ESQUIRE DERGİSİ'NİN EYLÜL SAYISINDAYIZ!
Esquire dergisinin Eylül sayısında 10'uncu sayfada bulunan "Başlamadan Önce" bölümünde internet sitemiz hakkında bilgi veren ufak bir yazıya yer verilmiş. Bu yazının Esquire dergisinde yer almasına vesile olan Meliz Akkaya'ya sonsuz teşekkürlerimi gönderiyorum.
Yazıda internet sitemizin ufak bir görseline yer verilmiş. Yazıyı net bir şekilde görmek isteyenler, yazı görselinin üzerine tıklayarak resmin büyük versiyonuna göz atabilirler. Yazı metni şöyle:"Türkiye dahil dünyanın pek çok ülkesindeki futbol kulüplerinin, geçmişten bugüne dek uzanan forma koleksiyonlarına ulaşmaya ne dersiniz? Üstelik bu formalara ulaşmakla kalmayıp, onları satın da alabilirsiniz. Koleksiyonerliğe başlamak için iyi bir bahane olabilir."

5 EYLÜL 2012


FOX TV'DE RÖPORTAJIMIZ YAYINLANDI
Bugüne dek forma koleksiyonu yolunda çok mücadele ettim ve çok çabaladım.Bu yolda destek verenler de oldu köstek olmak isteyenler de...Ancak geçtiğimiz gece Fox Tv'de yayınlanan forma koleksiyonum hakkında verdiğim röportajım bugüne kadar yaptığım tüm bu mücadelenin haklı gururunu yaşattı bana.Hayatımda ilk defa yaptığım bir iş ,hele ki bu kadar önem verdiğim hayat felsefem haline getirdiğim bu uğraş, takdir edilmeye başlandı ki hak ettiği ilgiyi fox tv'de buldu.Bu röportajı gerçekleştiren Fox Tv Muhabiri Necdet Yıldırım'a ve Kameraman Soner Dabağ'a buradan sonsuz teşekkürlerimi gönderiyorum.

25 ŞUBAT 2011


MERHABA
10 yıllık birikim, 4 aylık titiz çalışma, uykusuz geçen geceler ve sonunda formakoleksiyon.com karşınızda. Bu dört aylık uzun süreç formaların fotoğraflarının çekilmesi, çekilen fotoğrafların düzenlenmesi, formalar hakkında döküman toplanması, sitenin tasarlanması gibi bir çok zorlu aşamadan sonra sona erdi. Bu çalışmada bana yardımları dokunan Mevsim Türker, Didem Türker, Zeki Melek, Can Ozan Çakır, Can Akın ve ismini sayamadığım tüm dostlarıma ve yakınlarıma teşekkürleri bir borç biliyorum. Sitenin kuruluş amacı bugüne kadar biriktirdiğim formaları detaylı resimleri ve açıklamalarıyla sizlerle paylaşmak, forma koleksiyonculuğuna özenen arkadaşlarımızı bir araya getirip onlara yararlı bilgiler ve püf noktaları verebilmek, kısacası forma koleksiyonculuğunun zorlu yollarında bu işe meraklı arkadaşlara kılavuzluk etmektir. Sizlerin reaksiyonu bu karşılıksız hizmetin bizlere en büyük hediyesidir. Ayrıca twitter ve facebook sayfalarımızdan site ile ilgili tüm gelişmeleri takip edebilirsiniz. Tüm ziyaretçilerimize ve bu işte emeği geçen herkese şimdiden teşekkür ediyorum ve sitenin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Kartal Mustafa Türker


8 EKİM 2010