ANTALYASPOR'UN ARMASI

Kulübün amblemi beyaz yuvarlak bir zemine kırmızı bir çerçeve ve çizgilerden oluşur. Kulübün amblemindeki A, Antalya sözcüğünü; S ise spor sözcüğünü temsil eder. A ve S harflerinin ortasında şehrin simgelerinden Yivli Minare'nin kırmızı çizgilerle çizimi vardır. Yivli Minare'nin üzerindeki üç beyaz bant ise Antalyaspor'u oluşturan İlk Işıkspor, Ferrokromspor, Yenikapı Suspor takımlarını temsil eder. Yivli Minare çiziminin altında Antalyaspor'un kuruluş yılı olan 1966 yazısı yer alır.

Antalyaspor ambleminin yaratıcısı da kulübün renklerini belirleyen ve ilk başkanı olan Atilla Konuk'tur. Yönetim kurulunda Antalyaspor'un amblemi belirlenirken kentin simge eserlerinden Aspendos veya Üç Kapılar'ın amblemde yer alması fikirleri ortaya atıldı. Bu tartışmalara müdahale eden Antalyaspor Başkanı Atilla Konuk, amblemde yer alacak olan simgenin Antik Yunan eserleri yerine Türklerin kente bıraktığı eserlerden biri olması gerektiğini söyledi. Akla ilk gelen eser Antalya'nın merkezinde bulunan Selçuklu dönemi eseri Yivli Minare'ydi. Atilla Konuk'un Antalyaspor amblemi için ortasında Yivli Minare olan çizimi de yönetim kurulunca kabul gördü. Antalyaspor amblemi o günden bugüne birkaç kez biçim değiştirse de amblemdeki asli unsurlar aynı kaldı.ANTALYASPOR'UN RENKLERİ

Antalyaspor Kulüp Tüzüğü'nde kulüp renklerinin anlamı, "Beyaz renk temizlik ve açık yüreklilik ifadesidir. Kırmızı ile birlikte millî renklerimizi vücuda getirir. Aynı zamanda Antalyalılar arasındaki sevgiyi ifade eder" sözleriyle anlatılır.

Antalyaspor'un kurucu takımlarından İlk Işıkspor, üst gelir düzeyinde yöneticilerden oluşmaktaydı. Antalyaspor yönetiminde de ağırlıklı olarak yer alan İlk Işıkspor grubu, Antalyaspor Kulübü'nün renklerinin belirleneceği toplantı öncesi yeşil-kırmızı renklerde ısrar etmekteydiler.

Kulübün ilk başkanı Atilla Konuk ise renklerin kırmızı-beyaz olması taraftarıydı. Atilla Konuk, kırmızı beyazın Türkiye Millî Takımı'nın da renkleri olması ve kulübün gideceği deplasman maçlarında askerlerin renklerinden dolayı takıma sempati duyacağını düşünerek bu renkleri istiyordu ama ancak bu düşüncesini yönetim kuruluna da kabul ettirebilmesi için bir formül bulması gerekiyordu.

Konuk, o dönem Antalya'daki spor kulüplerinin renklerinde en çok kullanılan iki rengin kırmızı ve beyaz olduğunu fark etti. Toplantıda söz alan başkan Konuk, sadece zengin zümreye hitap eden İlk Işıkspor'un renkleri yerine, kulübün tüm Antalya'yı temsil edecek renkleri taşıması gerektiğini söyledi ve Antalya'daki kulüplerin çoğunlukla kırmızı - beyaz renkleri kullandığını göstererek bu renklerin takımın renkleri olmasını önerdi. Yönetim kurulu da bu kararı destekledi ve Antalyaspor'un renkleri kırmızı-beyaz olarak belirlendi.ANTALYASPOR'UN SEMBOLÜ

Antalyaspor'un en yaygın bilinen sembolü Kırmızı Akrepler'dir. Akrepler sıcak havalarda yaşayan hayvanlar olduklarından ve Antalya'nın havası sıcak olduğundan bu yakıştırma yapılmıştır. Bununla birlikte takıma Akdeniz'in incisi ve Kırmızı Şimşekler gibi ünvan yakıştırmaları da yapılmıştır.