PSG ZAFERİNDE ŞİFO'NUN GİYDİĞİ ŞAMPİYONLAR LİGİ FORMASI
1997-1998 sezonu, Beşiktaş yeni adıyla Şampiyonlar Ligi'nde İnönü Stadyumu'nda ilk maçına çıkıyor. Rakip Paris Saint Germain ama formalarda bir gariplik var. 90'lı yıllarda flok baskılı logo kullanan Beşiktaş, logonun beyaz kısımları gümüş renkte ve yaldızlı olacak şekilde nakışlı bir logoyla sahaya çıkıyor. O dönemki Beşiktaş formalarında imzası olan ve döneme göre Beşiktaş'a üst düzey formalar tasarlayan İlkcan Tekstil'in sahibi İlker bey, bu maçın anısına böyle bir sürpriz yapmayı uygun bulmuş.

Maçı 3-1 kazanıyoruz ve efsane maçların arasına giren bu tarihi zaferle birlikte bu forma da tarih sayfalarına yazılıyor ve bu formayı yaldızlı logoyla bir daha giymiyoruz. Hem giyildiği maçın önemiyle, hem farklı bir logoyla giyildiği için tek maçlık olması nedeniyle, hem de giyen futbolcunun Beşiktaş'ın efsane futbolcusu Şifo Mehmet olması sebebiyle paha biçilmez olan bu formayı koleksiyona eklemiş olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Koleksiyona bunun gibi nice efsane formalar ekleyebilmek dileğiyle, saygılar...

Kartal Mustafa Türker

13 AĞUSTOS 2017


2017-2018 SEZONU BEŞİKTAŞ FORMALARI
Futbol endüstrisinin son 20 yılda tüm Dünya'yı etkisine altına almasıyla beraber Türkiye'de koleksiyonculuk, lisanslı ürünlere ilgi, yeni sezon formalarına merak arttı. Bununla birlikte yeni sezon formaları için hazırlanan görseller, tanıtım videoları ve özel etkinliklerle birlikte forma tanıtımları yapılmaya başlandı. Tüm bu argümanların etkisiyle formalara merakı artan taraftarların teknolojiyle buluşmasıyla birlikte profesyonel tasarımları aratmayacak tasarımlara imza atan amatör tasarımcılar ortaya çıktı. Fikir ve tasarım kalitesi açısından güzel formalar ortaya çıksa da uygulanabilirliği zor olan bu forma tasarımları, her yıl taraftarda büyük beklentiler yaratıp, hayal kırıklıklarına neden oluyor. Bundandır, takım farketmeksizin ilk başta yeni sezon formaları beğenilmiyor. Sonradan göz aşinalığıyla birlikte taraftarlar formalara alışmaya ve beğenmeye başlıyor.

Tüm bu saydığım koşulların yarattığı durumla formalar bazıları tarafından beğenildi, bazıları tarafından beğenilmedi. İlk olarak Haziran başı ayında forma setinin beyaz, çubuklu ve gri formalardan oluştuğunu duyurmuştuk. Formaların satışa çıkmasına 2 gün kala, formaların nakliyesi sırasında fotoğrafların sızmasıyla birlikte merakla beklenen ilk 3 yıldızlı formalar açığa çıkmış oldu. Formaların tasarımlarına gelirsek, beyaz formanın gövdesinin üzerinde iki kenarı eşit baklava dilimlerini andıran bir desen mevcut. Bu desen formaya uzaktan bakan bir kişinin görebileceği koyulukta değil. Bu baklava desenlerini üstten alta doğru kalınlaşan yan yana sıralanmış çizgiler oluşturuyor. Geçen sezonki beyaz formada olduğu gibi formanın Adidas bantları kol altlarında, v yaka, vodafone reklamı kırmızı, yaka ve kol rengi siyah. Formanın üzerindeki baklava desenleri bazı taraftarlara 94-96 yılları arasında kullandığımız baklavalı formayı hatırlatsa da bana daha çok, 90'lı yılların başında giydiğimiz, üzerinde 6'gen gölgeler olan düz beyaz formalarımızı hatırlattı. İç saha forması düz beyaz olan bir kulübün, bu klasik formayı her sezon ufak tasarım detaylarıyla çeşitlendirmesi ve tekrar etmekten kurtarma çabası güzel, kişisel görüşüm; geçen sezona göre daha güzel bir beyaz formaya sahibiz.


Dış saha formamız olan çubuklu formaya gelirsek, 1981 yılından beri ilk defa bu kadar ince çubukları olan bir forma giyiyoruz. Diğer formaların daha açık renkli olması nedeniyle çubuklu formanın koyu ağırlıklı olacağını söylemiştik. Bu nedenle formanın gövdesinde bulunan 6 beyaz, 5 siyah ince çubuğun haricinde, formanın yanları ve arkası siyah renkte kullanılmış. (Formanın arkasında alt kısımdaki çubuklar hariç) Forma beyazda olduğu gibi yine v yakaya ve kırmızı renkli vodafone reklamına sahip. Genelde çubuklu formalarımızın üzerinde kırmızı reklam görmeyiz ama bu formada çizgiler o kadar ince ki, reklam beyaz renk olsa görünmesi mümkün olmazdı. Formanın omuzlarında bulunan ve kol bölgesine inmeyen Adidas şeritleri, bu forma setindeki diğer iki formadan farklı olarak dikkat çeken bir detay. Bu formanın paketlenmiş haldeki fotoğrafı sızdığında Real Soicedad ve Sunderland ile aynı çubukluyu giyeceğimizi düşünmüştüm ancak çubukların kalınlıkları eşit olsa da bizim formamızdaki çubuk sayısı daha az. O formalarda kollarda da çubuklar mevcut, bizim formamızın kolları siyah. Bunun nedeni de koyu renkli çubuklu formaya olan bir ihtiyaç.

Gelelim bu sezonun gri renkli alternatif formasına. Alternatif formaları son yıllarda lig maçlarında takımımızın üstünde göremesekte genelde kupa maçlarında ve Avrupa eşleşmelerinde tercih edildiğini söyleyebiliriz. Forma az tercih edilince ve alternatif bir renge sahip olunca haliyle diğer formalara göre az satılıyor. Bunun tek çözümü formanın kullanıldığı maç sayısını arttırmaktır bence. Gri rengi daha önce alternatif forma olarak bir kaç kez kullandık. En son 2013-2014 sezonunda alternatif formamız gri renkteydi. Ondan önce de 2010-2011, 2003-2004 ve 2000-2001 sezonlarında tamamı gri olan formalar giymiştik. 2002-2003, 2008-2009 ve 2009-2010 senelerinde de kısmen gri olan formalar kullanmıştık. Bu sezonki gri formada en dikkat çeken detay, beyaz formanın gövdesinde kullanılan baklavaların omuz bölümlerinde kullanılması. Ayrıca bisiklet yaka olan formanın önüne v şeklinde dikiş atılması formayı daha casual(günlük) kullanıma uygun bir t-shirt havasına sokmuş. Formanın kol altlarındaki Adidas çizgilerinin kırmızı renkte olmasıyla oluşan gri-kırmızı kombini bana 100. yılımızda giydiğimiz, gri detaylara sahip kırmızı formamızı hatırlattı. Formanın üzerindeki reklamlar beyaz olduğundan Adidas şeritleri beyaz olsa daha güzel olabilirdi belki ama bu haliyle de güzel olmuş.

Formalardaki üçüncü yıldız daha önce de belirttiğimiz gibi bu senelik iki yıldızın üzerinde konumlanacak. Keşke formalar Ocak-Şubat gibi yıldızsız hazırlansaydı da üç yıldızın tamamı sonradan basılsaydı demiştik ama bu senelik bu şekilde idare edeceğiz. Hatta koleksiyoncu gözüyle ve iyi tarafından bakılırsa, yıldızların pozisyonundan üç yıldızlı ilk formalarımızın bunlar olduğunu seneler sonra bile rahatlıkla ayırt edebileceğiz. Bana göre son yılların en başarılı forma setlerinden birine sahibiz. Benim favorim biraz duygusal bakarsak her zaman olduğu gibi çubuklu. Zevkler, renkler, fikirler değişiklik gösterebilir. Bize düşen tasarımlarını beğensekte beğenmesekte üzerinde Beşiktaş arması olduğu için bile değeri paha biçilemez olan üç yıldızlı ilk formalarımıza ilgi gösterip, 500.000 rekor forma satış adetini aşıp, Beşiktaş'ı Adidas A kategorisine yükseltmektir. O zaman o çok beğendiğimiz amatör tasarımlar da üretilebilir belki... İlk 3 yıldızlı formalarımızın uğur getirdiği, üst üste 3'üncü şamiyonluğumuzu yaşayacağımız bir sezon diliyorum. Saygılar...

Kartal Mustafa Türker

13 TEMMUZ 2017


3 YILDIZLI ŞAMPİYON BEŞİKTAŞ
Bu yazıyı kaleme almadan önce, geçen sezonki şampiyonluk yazısına göz atmak istedim ve şunun farkına vardım. Şampiyonluklar kazanılıyor, tarihe şampiyon olduğun yıl kazınıyor, kupa müzende duruyor ancak o şampiyonluk için yaptığın fedakarlıklar ve zorlu mücadeleler zamanla unutuluyor. Ben de çoğu Beşiktaşlı gibi geçen sezon kadromuz daha iyi olduğundan sanki daha kolay şampiyon olmuşuz gibi bir hissiyata kapılmıştım ancak durum öyle değildi. Belki seneler sonra bu sezonki şampiyonluk için yapılan mücadeleler, kazanılan maçlar ve aşılan zorluklar da hatırlanmaz ama bu yazı burada durduğu müddetçe en azından kendi açımdan ne kadar önemli bir şampiyonluk olduğunu hatırlamama vesile olacaktır.

Sezona asist kralı, gol kralı ve yıldız kanat oyuncunu kaybederek başlamışsın. Transferlerin bazıları lig başladıktan sonra kadroya katılmış, şampiyonlar ligi maçları ve kadroda yapılan rotasyonlar derken yeni oyuncularla taktik anlayışında ve hücuma yönelik futbolunda geçen yıla oranla gözle görülür bir düşüş olmuş ama buna rağmen futbolcularının tecrübesi, olgunluğu ve maç kazanma alışkanlığıyla birlikte hep kafada kalmışsın ve ligin ikinci yarısında aldığın liderlik koltuğunu bir daha vermemişsin. Bunda en büyük pay başta Teknik Direktörümüz Şenol Güneş olmak üzere takıma yeni katılmasına rağmen yıllardır bu kulüpte oynuyormuşçasına takım ruhuna gönlünü veren futbolcularımız ve senelerdir bu kulübün futbolcuları olan Beşiktaş'ın çocuklarıdır. Bununla birlikte seneler sonra yuvamıza kavuşmamızı sağlayan yönetim kurulu ve başkanımıza, Vodafone Park'ı her maçta tıklım tıklım doldurup iç sahada 43 puan toplayıp, şampiyon olup 3.ncü yıldızı takmamızı sağlayan büyük taraftarımıza sonsuz teşekkürler. Geçen yıl bu site uğur getirdi, inşallah seneye de şampiyon oluruz demiştim. Şimdi yine aynı dileği üst üste 3.ncü şampiyonluğu yaşamak için diliyor, tüm takipçilerimize saygılarımı sunuyorum.

Kartal Mustafa Türker

22 HAZİRAN 2017


2016-2017 DEVRE ARASI KAMPI
İnsanların hayatında önemli olan bazı şeyler vardır, ailen, arkadaşların, eşin, dostun, sevgilin gibi... Beşiktaş'ta benim için böyle bir şey, sevgisinin yerine hiç bir şey koyamam. Ne demişti büyük başkan Süleyman Seba; "Beşiktaş sevgisi, sevgilerin en güzelidir." Benim için üzerinde Beşiktaş arması bulunan herhangi bir şeyi giyen sıradan bir insan bile çok değerlidir, hele ki bu Beşiktaş'ın profesyonel futbol takımının bir futbolcusuysa, bu değer kat be kat artar...

Ben Antalyalı'yım, o nedenle futbolcularla fotoğraf çekilebilmek, bizzat görüşebilmek ve kendilerine formamı imzalatabilmek adına her yıl takımın Antalya'da yaptığı devre arasını ziyaret etmeye çalışırım. Bu durum Üniversite için İstanbul'da yaşarken de devam etti, 1 günlüğüne Antalya'ya uçakla gidip geldiğim bile oldu. Fırsatım olursa 1 günlüğüne otelde konaklıyorum, olmazsa da bir kaç saatliğine otele girip çıkıyorum. Bu bana öyle büyük bir mutluluk veriyor ki, devre arası kampı yaklaşmaya başladığı andan itibaren içimi çocuksu bir heyecan kaplıyor ve Beşiktaş'ı nasıl ziyaret edebileceğimin planlarını yapmaya başlıyorum.


Bu sezon Beşiktaş'ın devre arası kampını son 10 yıl içerisinde 6'ncı kez ziyaret edebilme fırsatını buldum. Önce takımın idmanını izledik, ardından lobide futbolcularımızın bazılarına formamı imzalattım ve fotoğraf çektirdim. Kimi futbolculardan imza alabilmek için asansörün kapısını bile tuttuğum oldu. Eksik olan imzaları tamamlamak için takımın akşam yemeğinin çıkışını bekledim, şükürler olsun ki formayı eksiksiz bir şekilde 28 kişiye imzalatabildim.

Yeni transferlerimiz Ryan Babel ve Matej Mitrovic'le de fotoğraf çektirip tanıştım, Mitroviç'in küçük bir kulüpten Beşiktaş gibi büyük bir kulübe geldiğinin kendisine gösterilen ilgiyle farkına vardığını düşünüyorum. Başkanımız Fikret Orman'la aramızda Eto'o transferiyle alakalı esprili bir diyalog oldu, o da aramızda kalsın.


Tolgay Arslan ve Gökhan İnler'i ilk defa görüyorum. İnanılmaz sıcak ve alçak gönüllü adamlar. Keza Cenk Tosun, Veli Kavlak, Olcay Şahan ve Tolga Zengin de öyle. Televizyonda nasıl görüyorsak adamlıkları ve sıcaklıkları aynı diyebilirim. Bir çok yabancı futbolcu da buna benzer karaktere sahip. Otelde Beşiktaş ile birlikte Osmanlıspor ve Antalyaspor'un da kamp yaptığını ve Brezilya'lı futbolcularımızın Antalyaspor'un Brezilya'lı futbolcularıyla birlikte vakit geçirdiğini ekleyeyim.

Otelde geçirdiğim bir kaç saatte yaşadıklarımın özeti bunlar... Bu koleksiyonumda bulunan 6'ncı eksiksiz imzalı forma oldu. Geçen yıl da formamı imzalatmıştım ve şampiyon olmuştuk. Umarım bu yıl da takıma uğur getiririm ve yine şampiyon oluruz. İmkanı olanlara mutlaka takımı ziyaret edebilmelerini ve gerekirse otelde konaklamalarını tavsiye ederim. Daha nice kamplara, nice imzalı formalara ve nice şampiyonluklara diyelim, saygılar...

Kartal Mustafa Türker

11 OCAK 2017


DÜNDEN BUGÜNE KIRMIZI BEŞİKTAŞ FORMALARI
Avrupa'da bir çok kulübün formalarında alternatif forma renklerine yer verdiğini biliyoruz. Bu durum onlarda hoşgörüyle karşılansa da Türkiye'de halen yadırganmaya devam ediyor. Özellikle de Beşiktaş gibi renkleri siyah-beyaz olan bir takımsanız bu durumun kabul edilmesini bir kenara bırakalım, teklif edilmesi dahi mümkün görünmüyor... Bir renk hariç, Kırmızı... Beşiktaş'ın armasının neredeyse yüzde 25'i Türk Bayrağından oluştuğundan, haliyle logonun yüzde 25'i de kırmızı renkte, bu sebepten alternatif bir forma rengi kullanacaksak bu renk kırmızıdan başkası olamazdı. Buna Balkan Savaşı'nın kaybedilmesinden önce rengimizin Kırmızı-Beyaz olduğu rivayeti de eklenince kırmızıyı alternatif forma rengi olarak kullanmamız kaçınılmaz hale geliyor.

Kırmızı formayı hangi sezonlar ve ilk hangi maçta kullandığımıza gelelim. İlk kırmızı formayı 92-93 sezonunda, bir başka siyah beyaz renklere sahip kulüp Altay ile oynadığımız maçta giydik. Renkler karışmasın diye mecburiyetten hazırlanan bu formanın ilerleyen sezonlarda da yine aynı nedenle giyildiğine şahit olduk. Kırmızı baklavalı forma 96-97 sezonunda renkleri siyah beyaz olan Valencia, Kırmızı ve omuzlarında siyah-beyaz detayları olan bir diğer formamız da 95-96 sezonunda yine renkleri siyah beyaz olan Rosenborg'la karşılaştığımız müsabakalarda giyildi. Üstteki resimde Ahmet Dursun'un üzerinde gördüğünüz kırmızı forma bir hazırlık maçı forması olup resmi müsabakalarda giyilmemiştir. Yine Schafer'in üzerinde olan kırmızı asimetrik forma, prototip olarak hazırlanmış ve sezon içerisinde kullanılmamıştır. İbrahim Üzülmez'in üzerinde gördüğümüz Kırmızı Reebok forma, 2000-2001 sezonunda yalnızca renk karışıklığının önleme amaçlı değil bir çok maçta kullanılmıştır.


2001-2002 sezonda Puma marka forma kullanmaya başlamamıza rağmen, kırmızı forma giyme geleneğini sürdürdük. Omuzlarında siyah detayları olan bu formayı o sezon daha çok Türkiye Kupası maçlarında takımımızın üzerinde görmüştük. Bir sonraki sezon, yüzüncü yılımızda yine kırmızı renkli bir formaya sahiptik, logomuz 2001-2002'de olduğu gibi yine ortaya konumlandırılmıştı ancak bu sefer ilk defa kırmızı forma siyah veya beyaz renkle değil, gri renkle kombinlenmişti. 2003-2004 sezonunda kullandığımız asimetrik yakaya sahip kırmızı forma, ligde ve kupada yalnızca birer maçta giyildi ve daha sonra 10 seneye yakın kırmızı forma kullanmadık.

2012-2013 sezonunda taraftarın yoğun isteğini değerlendirmeye alan Beşiktaş yönetimi, çubuklu ve beyaz formadan önce kırmızı formayı satışa sundu, o sezon sanki ana rengimizmiş gibi en çok kırmızı forma giyildi ve forma satış rekoru kırdı. 2014-2015 sezonunda kırmızı renkli Vodafone'la sponsorluk anlaşması imzalayan yönetim, bu anlaşmayı dikkate alarak kırmızı formaya yer verdi, bu forma ligde, Avrupa'da ve kupada bazı maçlarda kullanılsa da Feda sezonunda kullanılan koyu renkli kırmızı forma kadar ilgi görmedi. Son olarak bu sezon, tarihimizde ilk kez kırmızının koyu bir tonu olan bordo renkli formayı tercih ettik, formayı şu ana kadar bir kaç resmi maçta giymiş olsak da, kimileri tarafından çok beğenildi, kimileri tarafından benimsenmedi. Kırmızı renk, herhangi bir alternatif forma renginden farklı olarak, Bayrağımızından gelmesi nedeniyle her zaman anlamlı olacaktır. Gelecekte daha özgün tasarımlara sahip kırmızı formalar da görebilmek ümidiyle, saygılar...

Kartal Mustafa Türker

27 ARALIK 2016


KOLEKSİYONA SON EKLENEN FORMA: 93-94 KARTALLI BEYAZ
Eğer Beşiktaş formaları biriktiriyorsanız gerek yüksek fiyatları, gerek nadir bulunmaları nedeniyle 90'lı yıllarda giyilen formaları koleksiyona eklemek oldukça zor olabiliyor. Öyle ki bazen koleksiyona yeni bir formayı eklemek için 1 sene beklemek gerekiyor. Benim için şüphesiz ki koleksiyondaki en değerli formalar 1996 öncesine ait olan formalar. Bu formayla birlikte 1996 öncesi 10 formaya ulaşmış oldum. Bu 10 forma da birbirinden farklı ve özgün tasarımlara sahip olduğundan benim için koleksiyon tatmin edici bir hal aldı diyebilirim.

Gelelim koleksiyona eklediğim formaya. Formanın polo yakaları v yakası üzerine dikilmiş. En önemli detay, o yıllardaki formalarda görmeye alışık olmadığımız koldaki kartal figürü. Bu kartal yine koleksiyonumdaki bir diğer forma olan 91-93 beyaz'dakinin aksine silikon baskı değil kumaş olarak formaya nakşedilmiş. Formanın bir önemli detayı daha ise bu formanın Adidas logosunun yapraklı eski logo olması ve bu logonun formanın numarasının üstünde de bulunuyor olmasıdır. Formanın 1993-1994 sezonunda Kadir Akbulut tarafından giyildiğini tahmin ediyorum.

Umarım yakın zamanda koleksiyona yine bu tatta formalar ekleme ve sizlerle paylaşabilme fırsatını bulabilirim. Görüşmek üzere...

Kartal Mustafa Türker

31 EKİM 2016


2016-2017 SEZONU BEŞİKTAŞ FORMALARI
Koleksiyonculukla uzun senelerdir ilgilenen biri olarak Beşiktaş'ın tarihinde hem çok iyi hem de çok kötü tasarımlara sahip formalar gördüm. Kimi zaman bu formaları çok beğendim ve övdüm, kimi zaman tasarımları beğenmedim, üzüldüm ve eleştirdiğim oldu. Ama hiç bir zaman üzerinde Beşiktaş logosu olan bir tasarıma ya da daha geniş bakalım, bir tasarımcının yaptığı Beşiktaş'tan bağımsız herhangi bir tasarıma berbat demedim, tasarıma ve tasarımcıya küfür etmedim, terbiyesizlik ve saygısızlık yapmadım.

Ben mimarım yani tasarımcı olduğumdan bu adabı öğrendim belki ama Beşiktaşlılığın getirdiği bir adap var ki onu bilmek için mimar ya da tasarımcı olmanıza gerek yoktur. Bilmeyenler için hatırlatalım, bir Beşiktaşlı üzerinde Beşiktaş arması olan hiç bir şeye küfür veya hakaret etmez, bu terbiyesizlikleri yapanlarla da yazıklar olsun. Kendileriyle aynı takımı tuttuğum için utanıyorum. Sosyal medyanın gelişimiyle taraftar profilinin haliyle dejenere olmasının bunda payı büyük.

Ben kendi çapımda bu işe yıllarını vermiş ve Beşiktaş'ın forma tarihini iyi bilen biri olarak bu seneki forma setinden çok daha kötülerini gördüm. Herkesin aklında bir tek soru var; formaların bu denli beğenilmemesinin ve yerde yere vurulmasının sebebi nedir ? Sonuçta biri beyaz üzeri ince çizgili, biri siyah nostalji tipi, biri bordo formalar bunlar. Formaları görmeden altındaki eleştirileri okuyan bir kişi formaların birinin sarı lacivert, diğerinin de sarı kırmızı renkte olduğunu bile zannedebilir ama durum o derece vahim değil.


Sosyal medyada yaratılan bu infialin en büyük sorumlusu bu işten anlamayan genç taraftarlara hayal satan amatör tasarımcılardır. Bu tasarımcıların Adidas'ın kalıplarından bir haber hazırladıkları tasarımlar o kadar ütopik ve güzel görünüyorlar ki, piyasaya çıkan formalar yanlarında sönük kalıyor. Bu nedenle de ortalamanın üzerinde tasarıma sahip bir forma bile (bu seneki 100.yıldaki nostalji formasına benzerlik gösteren siyah forma) buna örnek gösterebilir, taraftarlar tarafından beğenilmiyor, yerden yere vuruluyor.

Elbette ki hepimiz tasarımları güzel formalar giymek, koleksiyonumuza koymak isteriz. Amatör tasarımcıların yaptıkları tasarımlara da saygım sonsuz ve oldukça güzel işler çıkartıyorlar ancak uygulanması mümkün olmayan formaları tasarlamak ancak taraftarları beklentiye sokup hayal kırıklığına uğratıyor, taraftarlar yeni sezon forması almıyor ve sonuçta kaybeden yine kulüp oluyor. Önümüzdeki sezonda taraftarların görüşlerinin de alındığı tasarımları piyasaya sürmek orta yolu bulmak adına daha faydalı olacaktır.

Forma setini değerlendirmeye, geçen sezon formalarını bu sezonki formalarla kıyaslayarak başlamak istiyorum. Çok basit bir kıyaslama olacak belki ama tespit çok açık ve net. Geçen seneki düz beyaz atlet gibi forma mı yoksa bu seneki beyaz üstünde ince siyah konturlar olan forma mı güzel ? Benim oyum bu seneki formaya. Geçen seneki düz siyah forma mı yoksa bu seneki 100.yılımızdaki nostalji formasını andıran siyah forma güzel ? Benim oyum yine bu seneki formaya. Geçen seneki çubuklu forma muhteşemdi hatta geçen seneki forma setinde benim tek beğendiğim formaydı. Onun yerine bordo forma gelmesi eksi puan olmuş. Yani geçen sezona göre 2 artı 1 eksi var diyelim.


Beyaz formanın üzerinden çubuklu formamızın olmadığı bir sezonda ince çizgiler geçirmek mantıklı olmuş. Forma Metin Tekin'in giydiği Çamlıca ve Delgado zamanında giyilen Umbro formaları andırıyor. Forma tarihimizde bu tasarım bir kaç kez kullanılmış olup, kolların ucundaki lastiklerin kırmızı olması da Vodafone yazısının rengiyle aynı ve güzel bir detay.

Siyah formanın nostalji tasarımı 2009 yılından beri Adidas'tan beklediğimiz ve istediğimiz bir şeydi. Formanın eksiği yakalarının gerçek olmaması ve yakasında bağcık olmaması. Ancak forma görüntü olarak durumu kurtarıyor. Günümüzün futbol şartlarında formaların futbolcuların üzerinde adeta yok gibi olması lazım ki rahat hareket edebilsinler. Yakalı ve bağcıklı bir formayla bu ne derece mümkün olabilir tartışılır. O yüzden nostalji formamızın günümüz şartlarına uyarlanmış versiyonuyla karşı karşıyayız da diyebiliriz.

Son olarak bu sezonun alternatif forması olan bordoya yakın renge sahip formayı değerlendirelim. Bu forma siyah yaka ile kombinlendiği için 2001-2002 formasıyla kıyaslayanlar olmuş. Kırmızı-siyah olayı her ne kadar benzese de tasarım detayları ve renk tonu açısından o formayla hiç bir benzerlik söz konusu değil. Bu formanın yakası siyah formayla aynı. Yani var görünümlü ama yok. Formanın çok düz olması pek hoşuma gitmedi. Yıllardır söylüyorum kırmızı formanın herhangi bir tarafından siyah-beyaz bir detay veya şerit geçirilse yok satar diye ama düz tasarımlara devam ediyoruz yine.

Genel olarak baktığımızda hiç bir forma alınmayacak kadar kötü değil, özellikle siyah formayı çok beğendiğimi söyleyebilirim. Kaldı ki formalar kötü olsa dahi kulübe destek olmak adına kimsenin gazına gelip formalarımızı satın almamazlık etmeyin. Sürdürülebilir başarılar, seri şampiyonluklar ve yıldız futbolcular görmek istiyorsak bu bizim kulübümüze karşı görevimizdir. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki yeni sezon başladığında, formaları futbolcularımızın üzerinde gördüğümüzde herkesin gözü alışacak ve bugün yapılan kötü eleştirilerin hepsi unutulacaktır. Yeni formalarımızın bize daha nice zaferler ve kupalar getirmesi dileğiyle, saygılar...

Kartal Mustafa Türker

13 HAZİRAN 2016


ŞAMPİYON BEŞİKTAŞ
2013 yılında 50 küsür senedir evin olan İnönü'den ayrılmışsın. Onca borcun içerisinde stadyum inşaatı devam ederken 0 tribün geliri ve bir çok önemli oyuncunu kaybetmiş bir Beşiktaş olarak yola devam etmek mecburiyetindesin. Bünyene kattığın genç oyuncularla her sene üzerine koyarak yavaş yavaş şampiyonluk yarışına dahil olmaya başlıyorsun. Genç ama tecrübelenmiş oyuncularınla yarattığın iskeletine tecrübeli oyuncular katarak rakibinin tarihinin en pahalı kadrosuyla yarışmak ve ipi göğüslemek mecburiyetindesin. İşte burada Şenol Güneş faktörü devreye giriyor. Türkiye'de çalıştırdığı takımlarla bir oyun felsefesi yaratabilecek tek hocadır Şenol hoca...

Rakibinin tüm masa başı oyunlarına, basının sana karşı yaptığı tüm algı operasyonlarına, yayıncı kuruluşun ticari kaygı gözeterek rakibini yarışta tutma çabalarına rağmen, 31 maç deplasmanda oynadığın bir sezonda, gol kralı, asist kralı çıkaran, ligde en çok gol atan, en çok pozisyona giren, en çok pas yapan ve taraflı tarafsız tartışmasız en göze hoş gelen futbolu oynayan bir takım yaratıp şampiyonluk ipini göğüslüyorsun ve kupanı 3 sene ayrı kaldığın evinde kaldırıyorsun. O yüzden belki de Beşiktaş tarihinin en anlamlı zaferidir bu şampiyonluk. Futbolcusundan, teknik direktörüne, malzemecisinden, yöneticisine bu şampiyonluğun kazanılmasında en ufak bir emeği olan herkesten Allah milyon kere razı olsun. Sitemizin açılışından tam 13 gün sonra kazanılan bu şampiyonluk daha nice şampiyonlukların habercisi olsun. Bjkformalari.com Beşiktaş'ımıza uğur getirmeye devam etsin...

Kartal Mustafa Türker

6 HAZİRAN 2016


MERHABA
Yaklaşık 15 senedir biriktirdiğim formalar arasında benim için en özel olanları renklerine büyük bir aşkla bağlı olduğum Beşiktaş'ın formaları olmuştur. Günümüzde benim gibi bir çok Beşiktaş taraftarı forma koleksiyonu yapıyor ve bir çoğu da blog, site ve benzer sosyal mecralarla koleksiyonlarını sergiliyor. Bu da formalarının kıymetlerini bildiklerini ve koleksiyonlarını bir çok fedakarlık yaparak oluşturduklarını gösteriyor. İşte ben de bu fedakarlıkları maddi ve manevi yapmış biri olarak Beşiktaş formalarımın FormaKoleksiyon'da bir kategorinin içinde kaybolmasına gönlüm razı olmadı.

Bu nedenle 90'lı yılların başından itibaren bir çok önemli formayı bir araya getirmeye çalıştığım Beşiktaş formaları koleksiyonum için ayrıca bir site açmaya karar verdim. Daha önce yaptığım internet sitelerinden farklı olarak bu sitede formaların görsel kalitesini arttırmaya özen gösterdim. Siteyi gezerken bu durumu farkedeceksiniz. Türkiye'de forma koleksiyonculuğunda internet sitesi yapıp, sergi açıp, reklam kampanyalarına forma gönderip, gazete ve televizyonlara bir çok röpörtaj verip bu mecrada bir çok ilke imza atmış biri olarak sitenin ve formaların yepyeni görüntüsünü beğeneceğinizi umut ediyor ve keyifli vakit geçirmenizi diliyorum. Karşılıklı keyif aldığımız nice ilklere, formalarımızı gururlandırdığımız şampiyonluklarla dolu nice senelere...

Kartal Mustafa Türker

2 MAYIS 2016